Masaż klasyczny jest najczęściej stosowaną formą masażu i w zależności od intensywności może być leczniczy, relaksacyjny czy pobudzający. Ma on głównie na celu poprawienie stanu psychofizycznego pacjenta. Jest stosowany w zapobieganiu i leczeniu chorób ortopedycznych, a także neurologicznych, ginekologicznych czy internistycznych.
Masaż ten polega na odpowiednim ułożeniu pacjenta: tyłem, przodem, na boku lub w pozycji siedzącej oraz stosowaniu klasycznych technik masażu:
Jest on wykonywany całą dłonią, kostkami rąk lub kciukami, rzadziej przedramionami czy łokciami, dodatkowo stosuje się różną siłę ucisku w różnych miejscach.
W zależności od schorzenia oraz potrzeb pacjenta masaż może mieć formę masażu częściowego lub ogólnego. Jest on wykonywany bezpośrednio na ciele osoby masowanej z użyciem środka zmniejszającego tarcie, np. oliwki, specjalnego kremu czy maści leczniczej.
Masaż klasyczny może się również odbywać w środowisku wodnym. Wymaga on specjalistycznych urządzeń, które skupiają strumień wody w jednym lub kilku miejscach. Woda oddziaływuje na ciało poprzez ciśnienie strumienia, temperaturę i skład chemiczny, np. przez zawartość soli.
Do masażu klasycznego można również używać aparatów masujących. Są one wyposażone w urządzenie wibrujące, które emitują różnego rodzaju bodźce, np. podczerwień, która daje uczucie ciepła.