Celem masażu sportowego jest usunięcie dużego, czasami graniczącego z możliwością zawodnika zmęczenia i jak najszybszego przygotowania organizmu do podjęcia ekstremalnego wysiłku.
Ma on pomóc zawodnikowi osiągnąć maksymalne wyniki sportowe. Masaż sportowy technicznie jest podobny do masażu klasycznego, ale wykonuje się go zdecydowanie silniej i energiczniej.
Pomaga on w rozgrzaniu zawodnika przed treningiem czy startem w zawodach, usunięciu zakwasów oraz napięć mięśniowych, a nawet w likwidacji kontuzji. Technika masażu sportowego dostosowana jest zawsze do dyscypliny sportowej.
Masaż występuje w kilku formach zależnych od czasu zabiegu w stosunku do aktywności sportowej. Pierwszą formą jest masaż sportowy przed wysiłkowy, który ma na celu jak najlepsze przygotowanie organizmu do wysiłku sportowego.
Stosuje się go jako uzupełnienie i skrócenie rozgrzewki, ponieważ rozgrzewa stawy i ścięgna oraz rozluźnia mięśnie. Kolejnym rodzajem jest masaż sportowy między wysiłkowy wykonywany, np. między startami w zawodach, który ma na celu podtrzymanie wysokiej aktywności fizycznej.
Usuwa on z organizmu toksyny oraz zaopatruje mięśnie w tlen i substancje odżywcze co powoduje szybszą regenerację. Trzecią formą jest masaż sportowy powysiłkowy mający na celu skrócenie czasu regeneracji organizmu po intensywnym i długotrwałym wysiłku.
Usprawnia on przepływ krwi i limfy, a także zmniejsza napięcie w mięśniach. Ostatnim rodzajem jest izometryczny ma