Wpływ masażu na poszczególne układy


Wpływ na tkankę mięśniową. Masaż usuwa zbędne napięcia mięśni spowodowane stresem i długotrwałym przebywaniem w jednej pozycji oraz pobudza włókna mięśniowe do skurczu i podnosi ich napięcie zapobiegając zanikom.Wpływ na tkankę mięśniową. Masaż usuwa zbędne napięcia mięśni spowodowane stresem i długotrwałym przebywaniem w jednej pozycji oraz pobudza włókna mięśniowe do skurczu i podnosi ich napięcie zapobiegając zanikom.

Wpływ masażu na poszczególne układy

Wpływ na tkankę mięśniową. Masaż usuwa zbędne napięcia mięśni spowodowane stresem i długotrwałym przebywaniem w jednej pozycji oraz pobudza włókna mięśniowe do skurczu i podnosi ich napięcie zapobiegając zanikom.

Zwiększa to zaopatrzenie mięśni w tlen oraz ich zdolność do pracy nawet 5 krotnie. Wpływ na układ nerwowy. W zależności od zastosowanych technik masaż jako bodziec mechaniczny działa uspokajająco lub pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy.

Delikatne rozcieranie, głaskanie i słaba wibracja działają uspokajająco, a oklepywanie, ugniatanie oraz silna wibracja pobudzająco. Wpływ na skórę. Podczas masażu rozszerzają się skórne naczynia krwionośne co poprawia odżywianie skóry oraz znajdujących się w niej gruczołów.

Zwiększa zdolność wydalniczą gruczołów oraz ułatwia oddychanie skóry i dostarczanie tkankom substancji odżywczych. Układ krwionośny i limfatyczny. Naczynia krwionośne rozszerzają się pod wpływem masażu co przyspiesza obieg krwi w tętnicach.

Ułatwia to pracę serca, przyspiesza usuwanie z organizmu produktów rozpadu oraz zaopatrywanie wszystkich organów w tlen i substancje odżywcze. Stawy i aparat więzadłowy. Masaż polepsza ukrwienie stawu co powoduje szybszą wymianę produktów rozpadu na substancje odżywcze. Zwiększa on również stopień ruchomości stawu poprzez zwiększenie elastyczności i wytrzymałości aparatu więzadłowego. Pozostałe układy.

Masaż poprawia trawienie i przyspiesza wydalanie z przewodu pokarmowego niestrawionych resztek. Poprawia czynności filtracyjne nerek poprzez zwiększenie ilości przepływającej przez nie krwi. Przyspiesza procesy biochemiczne, czyli usuwanie produktów przemiany materii i dostarczanie substancji odżywczych do tkanek i narządów.